• خانه
  • یکپارچه سازی جریان اطلاعات در شهرهای هوشمند
یکپارچه سازی جریان اطلاعات در شهرهای هوشمند
یکپارچه سازی جریان اطلاعات در شهرهای هوشمند
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

شهرهای هوشمند، به پایه‌ریزی‌های هوشمند احتیاج دارند. افزایش خانه‌ها و ساختمان‌های هوشمند، نشان می‌دهد که تقاضای واقعی برای فضاهای تعاملی وجود دارد؛ اما برای این که شهرهای هوشمند بتوانند به اتوماسیون یک‌پارچه‌ای که مدنظر اکثریت مردم است برسند، فعالیت‌های زیادی نیاز است که در زیرساختها انجام شود. با زنگ شهر هوشمند تکانه همراه باشید.

اگر شهرها را به مجموعه‌های تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها تقسیم کنیم، درمی‌یابیم که هر شهر از تعدادی ساختمان و امکاناتی دیگر همچون پارک‌ها، جاده‌ها، مسیرها و وسایل ارتباطی و غیره تشکیل شده است. بسیاری از این فضاها در حال حاضر به صورت مستقل با تعداد زیادی حسگر مختلف تجهیز شده‌اند. اتصال این سیستم‌های ساختمانی به یکدیگر، بخش قابل‌توجهی از مسیر رسیدن به یک شهر هوشمند است؛ اما این مسئله ممکن است با توجه به اتصال‌های استاندارد کنونی، امکان پذیر نباشد. در ایده‌آل‌ترین حالت و با ظهور اینترنت 5G و محقق شدن روشها و مدلهایی مانند Edge computing، می‌توانیم به تجربه‌ای یک‌پارچه دست یابیم.

واژه Edge computing یک الگوی محاسباتی توزیع شده و پراکنده است. این روش به گونه‌ای است که محاسبات و داده‌های ذخیره شده را به محل مورد نیاز آورده تا زمان واکنش را ارتقا داده و پهنای باند را بهبود ببخشد.

با ظهور Edge computing، توسعه‌دهندگان شهرها، از اتوماسیون محلی (local) برای آسان‌تر کردن مدیریت ساختمان‌ها و همچنین اضافه‌کردن قابلیت‌هایی برای مصرف کنندگان یا کارمندان محل‌های مختلف استفاده خواهند کرد.

با این وجود، جمع‌آوری تمامی این سیستم‌ها برای ایجاد یک شبکه منسجم، کار آسانی به نظر نمی‌رسد. عوامل مختلفی بر سر راهِ‌ یک‌پارچه‌سازی کامل شهر هوشمند وجود دارد. مشکل اصلی پیش رو، این است که بسیاری از امکانات صنعتی و تجاری شروع به اجرای یک اکوسیستم مجزا از دستگاه‌های IoT کرده‌اند که لزوماً با یکدیگر ارتباطی برقرار نمی‌کنند.

اگرچه معمولاً مدیران، مزایای فناوری اینترنت اشیا یا اتوماتیک‌سازی را تشخیص می‌دهند، اما اغلب مهارت کافی در زمینه‌ی فناوری اطلاعات برای اجرای درست سیستم‌ها و اطمینان از قابلیت همکاری میان آن‌ها، وجود ندارد. اکنون که فناوری‌ها به اندازه کافی پیشرفت کرده است(Edge computing) به کار می‌آید؛ به وسیله‌ی آن می‌توانیم داده‌ها را توسط دستگاه‌ها جمع‌آوری کنیم و نهایتاً تمام آن دستگاه‌ها را به صورت مرکزی و بدون تخصص بالا مبنی بر آشنایی با تمامی پروتکل‌ها، مدیریت کنیم.

عکس دوم شماتیک معماری بحث Edge computing را نشان می‌دهد.

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *