گشت و گذاری در کشور ربات ها
گشت و گذاری در کشور ربات ها
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

جدیدترین فناوری‌های روز را می‌توانید در ژاپن پیدا کنید. سرزمینی که به کشور ربات‌ها معروف است. دنیای ربات‌ها در ژاپن بسیار پیشرفته بوده و ربات‌ها در این کشور از بیمارستان تا خانه سالمندان حتی در ادارات نیز حضور دارند. امروز در زنگ رباتیک تکانه نگاهی به کشور ژاپن می‌اندازیم و برخی از ربات‌های کاربردی این کشور را بررسی می‌کنیم.
ژاپن در سال های گذشته پیش بینی کرده بود که در آینده ای نزدیک با جمعیت سالمند روبه رو خواهد شد. وجود جمعیت سالمند در کشور نیازمند اقدامات متفاوتی از جمله مراقبت از آنان است. از سوی دیگر وجود افراد جوان برای افزایش سرعت کار و تعاملات با افراد بسیار مورد نیاز است. برای حل این بحران، ????ژاپن به فناوری ربات‌ها روی آورد و سرمایه ای بیش از 100 میلیون دلار را برای تحقیقات و ساخت ربات‌ها درنظرگرفت. ربات‌هایی که در سرتاسر کشور فعالیت‌های مختلفی را برعهده دارند و به مردم خدمت رسانی می‌کنند.
در ساختمانی در شینگاوا توکیو دو نگهبان مسئول رفت و آمد و امنیت ساختمان هستند. اما یکی از نگهبانان رباتی به نام Ugo است. Ugo با قد یک متر و 52 سانتیمتر و با چشمانی آبی رنگ، هر دو ساعت، یک گشت در اطراف ساختمان می‌زند. دوربین این ربات به نگهبانان طبقه پایین اجازه می‌دهد تا همه ساختمان را که از دید آنها دور است، زیر نظرداشته باشند.
???? با نزدیک شدن به المپیک 2020 توکیو، شرکت های زیادی مانند تویتا درصدد ساختن ربات با ویژگی تعامل و ارتباط بهتر با مهمانان و ورزشکاران هستند. در قسمت‌های دیگر ژاپن نیز از ربات‌ها برای نظافت مدارس و بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند.
اما در محلی دیگر، رباتی به نام Pepper در خانه سالمندان کار می‌کند. این ربات مسئول ورزش و کمک حال سالمندان است و به آنها برای رفتن به اتاق کمک می‌نماید. Pepper به کمک پرستاران رفته و برخی از کارهای آنان را انجام می‌دهد. کارکنان و سالمندان از کار این ربات بسیار راضی هستند و از تعامل و ارتباط با این ربات لذت می‌برند.
????از ربات ها در ژاپن و سایر کشورها استفاده‌های بسیاری می‌شود. شما آینده ربات‌ها را چگونه می‌بینید؟ آیا نیاز به سرمایه گذاری‌های عظیم برای ساخت ربات در ایران وجود دارد؟

آریا صبوری، مریم اصغری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *