گالری‌های هوشمند
گالری‌های هوشمند
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

پیشتر اشاره کردیم که IoT در موسیقی تاثیر زیادی دارد. اما آیا اینترنت اشیا  جایی در سایر هنرها نیز دارد؟ با توسعه‌ی فناوری‌های مختلف و هوشمند شدن موزه‌ها و نمایشگاه‌های هنری به نظر می‌رسد اینترنت اشیا  نقشی در هوشمند شدن آثار هنری و برپایی نمایشگاه داشته باشد.

در بسیاری از موزه ها و نمایشگاه‌های هنری، در کنار آثار، شناسنامه و اطلاعات مربوط به آن‌ها وجود دارد. اما امروزه برای اینکه مخاطبان دسترسی بهتر و سریع‌تری به اطلاعات آثار داشته باشند، در کنار هر کدام از آنها کدهای QR قرار دارد که مخاطبان بتوانند از طریق گوشی هوشمند خود و با اسکن کدها، اطلاعات را بر روی گوشی هوشمند خود ببینند. همچنین به سایر آثار مرتبط با آن نیز آشنا شوند.  این یک نمونه‌ی ساده از استفاده‌ی اینترنت اشیا در موزه‌ها و گالری هاست.

در نمایشگاه های هنری، نور نقش مهمی دارد. نور در سالن از طریق حسگرهای موجود تنظیم می‌شوند. البته این حسگرها قبلا توسط متخصصان آثار هنری تنظیم شده اند به طوری که شدت نور و روشنایی آن‌ها آسیبی به آثار هنری وارد نکند. همچنین دمای محیط نمایشگاه نیز از طریق حسگرها تنظیم می‌شود. 

اما از تاثیر اینترنت اشیا در برپایی نمایشگاه که بگذریم، شاهد خلق آثار هوشمند هنری توسط هنرمندان و متخصصان هستیم. تقریبا دوسال گذشته در کنگره جهانی موبایل در بارسلونا، تعدادی از طراحان معماری با همکاری پلتفرم IoT واتسون، سازه ای را ساختند که با آنالیز شرایط محیطی، تغییر رنگ می‌داد و موسیقی را قطع یا عوض می‌کرد. این سازه یکی از اولین سازه های هنری و هوشمند جهان به حساب می آمد. 

نوع دیگری از سازه های هوشمند در فرودگاه بین المللی  San Jose است که به صورت دائمی آنجا قرار دارد. این سازه که eCLOUD  نام دارد از کاشی های پلی کربنات ساخته شده که با دریافت داده های آب و هوایی در زمان واقعی، از حالت شفاف به حالت مات محو در می آید. یعنی این کاشی ها از طریق داده ها، روشن و خاموش می‌شوند.

دنیای فناوری به سرعت رو در حال پیشرفت است و قطعا در آینده شاهد موارد بیشتری از آثار هوشمند هنری خواهیم بود.

منبع خبر: www.ibm.com

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *