پوشیدن ربات، لذت یادگیری و برداشتن اولین قدم
پوشیدن ربات، لذت یادگیری و برداشتن اولین قدم
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

در عصر ربات ها زندگی می‌کنید، پس انتظار انجام همه کاری را از آن‌ها داشته باشید، حتی برآورده کردن آرزو!  آرزوهایی که برای انسان شاید دست نیافتنی باشد، اما با پیشرفت روز به روز تکنولوژی و دنیای ربات‌ها می‌توان برای تحقق آرزوها روی آنها حساب کرد. انسان‌های دارای معلولیت تحرک تنها در آرزوی قدم برداشتن هستند، در آرزوی دویدن. امروز در زنگ رباتیک تکانه به تحقق این آرزو توسط شرکت هیوندا می‌پردازیم. 

جان پارک در سال ۲۰۰۸ در حادثه ی تصادف، فلج شد و دیگر توان آن را نداشت تا بتواند قدمی بردارد. او به مدت طولانی دچار بیماری افسردگی بود و به دلیل نقص بدنی حاضر نبود در جمع‌های خانوادگی و دوستانه شرکت کند. در نهایت تسلیم این وضعیت نشد و با تشویق‌های مادرش به ورزش تیر و کمان روی آورد و توانست مقام هفتم در دنیا را کسب کند. اما پارک همواره آرزو داشت تا مانند سال‌های قبل بدون نشستن روی صندلی چرخ‌دار راه برود، بدود و کارهای روزانه‌اش را به آسانی انجام دهد.

 پس از گذشت ۱۱ سال و افزایش چشمگیر پیشرفت ربات‌ها در صنایع مختلف، پارک در سال ۲۰۱۹ تصمیم می‌گیرد به شرکت هیوندا نامه‌ای بنویسد تا مطلع شود که آیا ربات‌های متحرک این شرکت توانایی کمک به وی را دارند؟ 

هیوندا پیشتر فناوری ربات‌های قابل تحرک را امتحان کرده بود و با ارائه راه‌حل‌های متنوع در فناوری با محوریت انسان، دستگاه‌ها و خدمات تحرک هوشمند را طراحی کرده بود. طبق گزارش Independent این بار باید رباتی طراحی می‌شد که دقیق و درست کار کند، زیرا زمان سعی و خطایی وجود نداشت و هر خطایی سلامت پارک را تهدید می‌کرد. هیوندا در طی تحقیقات فراوان در نهایت از نوعی ربات پوشیدنی استفاده کرد. رباتی که انسان می‌تواند به راحتی آن را بپوشد و به وسیله آن تمام کارهای روزانه را انجام دهد. ربات‌های پوششی خارجی، به عنوان بخشی از توسعه ربات‌هایی هستند که هیوندا برای انسان های دارای معلولیت طراحی کرده است. پارک توانست با پوشیدن این ربات، پس از ۱۱ سال اولین قدمش را بردارد. موفقیتی بزرگ در علم پزشکی و دنیای فناوری. حالا دیگر افراد دارای معلولیت حرکتی به آرزوی خود رسیدند و می‌توانند با کمک این ربات به راحتی حرکت کنند. اما راه برای شرکت هیوندا هنوز تمام نشده و در آینده برنامه‌های زیادی را در زمینه ساخت ربات‌ها با قابل تحرک دارد و در این زمینه تحقیقات بسیاری را انجام خواهد داد. 

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *