هوش مصنوعی سالن را به وجد می آورد
هوش مصنوعی سالن را به وجد می آورد
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

به سالن #کنسرت رفته‌اید، در جایگاه خودتان نشسته‌اید و همه چیز طبیعی است. پرده‌های سن اجرا کنار می‌رود و رباتی به عنوان رهبر ارکستر جلوی شما حاضر می‌شود! تعجب نکنید. شما در قرن ۲۱ و در عصر هوش مصنوعی زندگی می‌کنید.

امروز در زنگ هوش مصنوعی #تکانه به حضور این فناوری در هنر موسیقی می‌پردازیم.

در امارات، کنسرتی اجرا شد که تمام نوازندگان آن انسان بودند اما توسط رهبر رباتیکی که از توانایی #هوش_مصنوعی برخوردار بود، به اجرای موسیقی پرداختند. رباتی به نام Android Alter 3 رهبر ارکستری بود که نه باتون یا چوب میزان در دست داشت، نه کتی بلند، اما تقریبا تمامی کارهای رهبر ارکستر #موسیقی را با توانایی عجیب هوش مصنوعی انجام می‌داد.

این #ربات دارای چهره انسان و با دست‌های منعطف رباتیکی است و مهمترین نکته اینکه این ربات از هوش مصنوعی بهره می‌برد. هوش مصنوعی با کمک نرم افزارهای یادگیری و الگوریتم‌های پیچیده آن، این امکان را به ماشین‌ها می‌دهد که با دیدن، شنیدن و یادگیری، توانایی این را داشته باشند که بر اساس نمونه‌های قبلی به تصمیم گیری بپردازند و بدانند که چگونه یک کار را انجام دهند. این ربات نیز از طریق فیلم‌ها، متود‌های تصویری و داده‌های شنیداری، رهبری ارکستر را آموزش دیده، پس هوش مصنوعی او قادر است بر اساس تمامی این اطلاعات، واکنش‌های دقیق و درستی را نشان دهد تا بتواند یک #ارکستر را رهبری کند.

در این کنسرت Android مسئول کنترل ریتم و صدا در ارکستر است.

#آهنگساز ژاپنی این ارکستر معتقدست که ربات‌ها در زندگی هر روزه انسان حضور دارند. او میگوید: که پیش فرض اصلی این است که Android مطابق خواست خود و براساس داده‌های هوش مصنوعی کنسرت را رهبری کند. البته ربات و هوش مصنوعی که اکنون وجود دارد ناقص است اما بسیار منتظرم تا ترکیب کامل فناوری و هنر را ببینم. ✍مریم اصغری، آریا صبوری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *