غول آهنی
غول آهنی
00:00
00:00
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

غول آهنی The Iron Giant (1999)

مردم از چیزی که نمی شناسند، می ترسند؛

در برخی از فیلم های علمی-تخیلی شاهد ربات های سرباز و جنگجو هستیم. ربات هایی با اندام های فلزی، ظاهری خشن و گاهی هم غول پیکر. در فیلم هایی نظیر Terminator، Kill Command و Real Steel این نوع از ربات ها به تصویر درآمده اند. اما انیمیشن زیبای “غول آهنی” بر خلاف این فیلم ها، رباتی دوست داشتنی را در ظاهر یک آدم آهنی غول پیکر خلق کرده است.

در این فیلم، غول آهنی اگر چه ساخته ی دست انسان نیست، اما طراحی ساده و زیبای آن می تواند الهام بخش نکاتی در طراحی ربات ها باشد. به طور مثال، پلک­ها و دهان مکانیکی ساده ی ربات جلوه ی زیبایی را به چهره ی آن داده است. اما هیکل عظیم جثه ی آن سبب شده تا مردم از آن بترسند و خیال کنند که این موجود سلاحی برای کشتار انسان ها است. اما در این بین، کودکی کنجکاو و خلاق به دور از فضای ترس موجود در جامعه و تاثیر ناپذیر از آموزش های دشمن هراسی، عمق احساسات غول آهنی را درک کرده و سعی می کند بی آزار بودن او را به جامعه ی خود معرفی کند.

غول آهنی شبیه به یک کودک تازه متولد شده، از محیط اطراف خود فقط به اندازه ی خوردن آهن ها آگاهی دارد و هوگارت (پسر بچه ی داستان) مانند یک معلم آن را آموزش می دهد تا آماده ی رویارویی با مردم شود. در فیلم می بینیم که ربات سعی میکند در هر حال رفتارهای کودک (معلم خود) را تقلید کند. حتی نفس کشیدن که به آن احتیاجی هم ندارد. شاید موضوع “یادگیری تقلیدی” که در سال های اخیر بسیار مورد توجه محققان رباتیک می­باشد، برگرفته از چنین فیلمی بوده است. اما آیا می توان به یک ربات مفاهیمی پیچیده همچون مرگ و زندگی را نیز آموزش داد. کاری که هوگارت توانست به زیبایی به غول آهنی یاد بدهد و به او بفهماند که علی رغم ظاهر غول پیکر و قابلیت های جنگاوری، می تواند به جای سلاحی بی رحم، قهرمانی محبوب باشد. با این جمله که: “تو همان کسی هستی که انتخاب می­کنی باشی.”

“You are who you choose to be.”

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *