غارهای پولادی
غارهای پولادی
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

معرفی کتاب “غارهای پولادی” اثر آیزاک آسیموف

این هفته در زنگ معرفی کتاب تکانه به معرفی کتاب دیگری از آیزاک آسیموف، نویسندۀ شهیر داستان‌های علمی‌تخیلی می‌پردازیم.

غارهای پولادی از نخستین کتاب‌های مجموعۀ “ربات‌ها”ی آسیموف بود که توسط وی نگاشته و منتشر شد. نام غارهای پولادی به زمینۀ مکانی رویدادهای داستان بازمی‌گردد؛ در دنیای آینده که در کلنی‌هایی بسیار دور از زمین انسان‌ها در سطح زیرین سیارات، در غارهایی که گنبدی از فولاد برای محافظت گرداگرد آن‌ها را فرا گرفته است، زندگی می‌کنند. این نکته حائز اهمیت است که آسیموف خود به فضاهای بسته علاقه داشت و از اینکه مخاطبان این کتاب از وی می‌پرسیدند چگونه ایدۀ زندگی در چنین شرایط تنگ و خفه‌ای که کیفیتی کابوس‌وار دارند به ذهن وی خطور کرده، شگفت‌زده می‌شد!


داستان غارهای پولادی هم مانند شماری دیگر از داستان‌های رباتیک آسیموف کارآگاهی است و در این داستان نیز یک افسر پلیس انسان به کمک ربات دستیارش به حل کردن پروندۀ قتلی می‌پردازند. رابطۀ انسان و ربات و به خصوص موضع‌گیری تند و تیز و گاهی پر از تنفر قسمت‌هایی از جمعیت جهان نسبت به ربات‌ها، عملکردشان و تهدید بالقوه‌ای که می‌توانند برای بشریت به شمار روند، زیربنای فلسفی و اخلاقی داستان آسیموف را تشکیل می‌دهند.

غارهای پولادی به فارسی نیز با دو ترجمه موجود است و مطالعۀ این اثر جذاب علمی‌تخیلی از استاد بزرگ ادبیات رباتیک جهان را به تمامی دوستداران ادبیات علمی‌تخیلی پیشنهاد می‌کنیم.

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *