علم در قرن بیستم
علم در قرن بیستم
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

معرفی کتاب “علم در قرن بیستم” نوشتۀ هری هندرسون و لیزا یونت

این هفته در بخش معرفی کتاب مجلۀ علمی تکانه، به معرفی کتاب “علم در قرن بیستم” اثر هری هندرسون و لیزا یونت می‌پردازیم.

علم بشری در قرن بیستم شاهد بزرگترین جهش در تاریخ تا زمان خود بود و جهان ما را به طرق بی‌شماری متحول کرد. این جهش بزرگ از شاخه‌هایی دیرینه و بسیار گسترده و متفاوت از یکدیگر مثل زیست‌شناسی، ستاره‌شناسی، شیمی و فیزیک گرفته تا علومی نوظهور مانند رباتیک، ژنتیک، کامپیوتر و اکتشاف فضا که خود مشتق از علوم قدیمی‌تر بودند را در بر گرفت. در قرن بیستم انسان توانست با کشف ساختار دی ان ای به رازهای وراثت و عامل یگانگی و شباهت توامان خود پی ببرد، با مطالعۀ پیشرفتۀ ستارگان و کهکشان‌ها به درکی صحیح‌تر از کیهان و جایگاه خود در آن برسد، با کشف داروهای مختلف از خود در برابر بیماری‌ها محافظت کند، و در نهایت با خلق کامپیوتر، ربات و هوش مصنوعی دست به کاری بزند که پیش از آن تنها خیالی تصور می‌شد: آفرینش موجوداتی کاملا مصنوعی با درجاتی از هوشمندی که در خدمت بشر باشند.

کتاب “علم در قرن بیستم” با نثری روان و موجز به بررسی خلاصۀ پیشرفت‌های علمی انسان در قرن بیستم می‌پردازد. کتاب از کاوش بشر در ابتدای قرن بیستم در دنیای درون اتم آغاز می‌شود، در ادامه به پیشرفت‌های علمی سترگ در شاخه‌هایی بدیع مانند کیهان‌شناسی و ژنتیک می‌پردازد و در نهایت به انقلاب اطلاعات، کامپیوترها، ربات‌ها و هوش مصنوعی می‌رسد. موخرۀ این کتاب تصویری از آیندۀ پیش‌بینی‌ناپذیر انسان در عصر پیش رو می‌دهد که پیشرفت علمی آن حتی از قرن بیستم هم پیشی گرفته است.

کتاب “علم در قرن بیستم” را انتشارات ققنوس در مجموعۀ تاریخ جهان منتشر کرده است و به سیاق باقی کتب این مجموعه، سعی بر این بوده که تنها روایتی خطی و یکنواخت از تاریخ ارائه نشود و با بررسی تاثیرات خوب و بد پیشرفت علمی بشر، نگاهی جامع‌تر به این دوره از زندگی انسان داشته باشد. مطالعۀ این کتاب را به تمامی دوستداران تاریخ علم پیشنهاد می‌کنیم.

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *