عروسک آنلاین
عروسک آنلاین
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

تکنولوژی روز به روز پیشرفت می‌کند و بیشتر از پیش جای خود را در زندگی روزمره‌ی ما باز می‌کند. وجود فناوری در خانه، تنها مختص به ابزارها و وسایل آشپزخانه یا تلویزیون هوشمند نیست. برخی از اسباب بازی‌های کودکان نیز در حال حاضر هوشمند بوده و دارای قابلیت IoT هستند.

منظور از اسباب بازی‌های دارای اینترنت اشیا، ابزارهایی است که به صورت بی سیم، داده‌ها را جمع آوری کرده تا صداها و تصاویر کودکان را دریافت و به سوالات و درخواست‌های آنان پاسخ دهند. این ابزارها با اتصال به اینترنت در نحوه و کیفیت بازی کودکان تغییر ایجاد کرده و تجربیات جدیدی را برای کودک به وجود می‌آورند. برخی از این اسباب بازی‌ها مهارت‌های عددی و حروف الفبا را با کودک تمرین کرده و در توسعه سواد کودک اهمیت دارند. داشتن قابلیت اینترنت اشیا و امکان اتصال به بلوتوث، امکان ارسال گزارش محل حضور کودک به والدین را فراهم می‌کند. اما این‌ها نکات مثبت IoT در ابزارهای کودکان است. گزارش های زیادی مبنی بر استفاده نادرست از این فناوری در آمریکا ثبت شده است که نشان از خطرات IoT در اسباب بازی ها است. یکی از این خطرات عدم رعایت حریم شخصی است.  به دلیل اینکه برخی از اسباب بازی‌ها برای برقراری ارتباط نیاز به اتصال به شبکه بدون سیم WiFi دارند، به راحتی می‌توانند به هر شبکه ای متصل شوند و داده ها را در خود ذخیره کنند. همین اتفاق برای اسباب بازی‌های بلوتوثی نیز می‌افتد. برخی از این عروسک‌ها به دلیل آنکه نیاز دارند به ساعت هوشمند کودک متصل شوند و داده ها را در اختیار داشته باشند، در همه ی زمان‌ها بلوتوث روشن دارند. اگر کسی در چند متری کودک بخواهد هدفون خود را با بلوتوث به گوشی خود متصل کند، به راحتی می‌تواند به ساعت هوشمند و عروسک کودک متصل شود و داده‌ها را در اختیار داشته باشد. اما خطر و مشکل اصلی اینجاست: برخی از این اسباب بازی‌ها به دلیل داشتن میکروفون، صدای کودک را دریافت می‌کنند. حال صدای کودک، اطلاعات و محل حضور او به راحتی در دسترس افراد غیر قرار می‌گیرد. موضوع از این هم فراتر می‌رود هنگامی که برخی از افراد غیر مرتبط با شنیدن سوالات کودک به جای عروسک به او پاسخ می‌دهند. همین امر باعث شد تا در سال 2017 فروش یک نوع عروسک با قابلیت اینترنت اشیا در آلمان ممنوع شود. پلیس همواره هشدار می‌دهد که والدین در خرید این اسباب بازی ها دقت کنند و از رعایت حریم شخصی آن ها مطمئن شوند.

این پرونده ادامه دارد…

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *