• خانه
  • شهر هوشمند آینده توسعه شهری
شهر هوشمند آینده توسعه شهری
شهر هوشمند آینده توسعه شهری
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print


هفتاد و پنج میلیون یورو پس انداز در بودجه یک شهر! بله درست میخوانید!!!
جهان اطراف ما به سوی وابستگی به فناوری با سرعت در حال حرکت است؛ موج جدیدی از برنامه‌های هوشمند، کارهای روزمره‌ی ما را به دست گرفته‌اند.
سه شنبه ها در زنگ شهر هوشمند تکانه به آینده شهرها و زندگی فناورانه بشر در آینده نگاه می‌کنیم.
لوازم کمکی مانند یخچال‌های هوشمند، دستیاران شخصی مانند Alexa یا برنامه‌های امنیتی خانه‌ها، فرصتی برای زندگی بهتر ما ایجاد می‌کنند. در حالی که ایده‌های «شهر هوشمند» به عنوان آینده‌ی شهرسازی مطرح شده است، این سؤال ایجاد می‌شود که چگونه می‌توانیم از این فناوری جدید در راستای ساخت جامعه‌ای «کارآمد» بهره بگیریم؟
شهرهای هوشمند زیرساخت‌ها و فناوری‌ها را برای شهروندان جهت بهبود کیفیت زندگی و تقویت تعامل آنها با محیط شهری گرد هم می‌آورد. برای جمع آوری داده‌ها و رسیدن به ایده‌ی شهر هوشمند، به «اینترنت اشیا» یا «IoT» احتیاج داریم. IoT، اشیا و اشخاص مختلفی را قادر می‌سازد که از طریق اینترنت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. با ایجاد شبکه‌ای از اشیا دارای قدرت تعامل هوشمند، به طیف گسترده‌ای از نوآوری‌های فناوری می‌رسیم. نوآوری‌هایی که می‌تواند به بهبود حمل‌و‌نقل عمومی کمک کند، گزارش دقیقی از ترافیک به ما ارائه دهد و یا داده‌های مصرف انرژی در زمان واقعی را فراهم کند.
به طور مثال به نقل از نشریه‌ی فوربز، شهر بارسلونا با پیاده‌سازی شبکه‌ای از فیبر نوری در سطح شهر، وای‌فای رایگان پر سرعتی را ایجاد کرده که از IoT پشتیبانی می‌کند. با مدیریت هوشمند آب، روشنایی و مدیریت پارکینگ‌ها، این شهر توانست حدود ۷۵ میلیون یورو از بودجه‌ی شهری را پس‌انداز کند و توسط آن ۴۷ هزار شغل جدید در بخش فناوری هوشمند فراهم سازد. همچنین در شهر هنگ‌کنگ طرح جامعی تایید شده تا با دورنمای سال ۲۰۳۰، شهر هوشمند به تدریج در زندگی ساکنان وارد شود.
این روند علاوه بر اینکه نحوه‌ی تعامل ما با محیط اطراف را تغییر می‌دهد، باعث صرفه جویی در منابع نیز می‌شود، به گفته کارشناسان، نتیجه آینده ای درخشان خواهد بود. به نظر شما شهرهای آینده چگونه است؟ آیا تکنولوژی و طبیعت تعامل بهتری را آغاز خواهند کرد؟ آینده هوشمندی شهرها را چگونه میبینید؟

سپهر آرین نژاد، ماندانا حاجی حسینی

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *