شهرهای کاهنده کربن
شهرهای کاهنده کربن
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشورها در سرتاسر جهان اهداف تهاجمی گوناگونی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تعیین کرده‌اند. برای دست‌یابی به چنین اهدافی،‌ شهرها نیاز خواهند داشت که مشخصاً‌ از انرژی بسیار کمتری استفاده کنند. شهرهای هوشمند می‌توانند انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند. با زنگ شهر هوشمند #تکانه همراه باشید.

امروز ۵۵ درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود این میزان تا سال ۲۰۵۰ به ۶۸ درصد نیز افزایش یابد. شهرها مسئول اکثر فعالیت‌های اقتصادی جهان، مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند؛ بنابراین برای کاهش قابل توجه تولید #گازهای_گلخانه‌ای، مراکز شهری نیاز دارند که هم از انرژی کمتری استفاده کنند و هم از دوره‌های زمانی که انرژی تجدیدپذیر متناوباً در دسترس است بهره‌ی بیشتری ببرند.

انتظار می رود که «شهرهای هوشمند» نقشی محوری در دست‌یابی به این اهداف داشته باشند. به نقل از سایت frontier-economics، در حالی که عملکرد صددرصدی #شهرهای_هوشمند ممکن است یک رؤیای دور به نظر برسد، برخی از مراکز شهری در حال شروع به اجرای فناوری‌های هوشمند هستند. به عنوان مثال در سنگاپور که اغلب به عنوان یکی از موفق‌ترین شهرهای هوشمند جهان رتبه‌بندی می‌شود، پیشرفت‌هایی برای روش‌های رفت‌وآمد در حال انجام است. برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ اپلیکیشنی به نام «Beeline» ساخته شد که در خدمات اتوبوس‌رانی استفاده می‌شد. این برنامه توسط دولت پشتیبانی می‌شد؛ به این صورت که داده‌های ناشناس را با اپراتورهای اتوبوس‌رانی خصوصی به اشتراک می‌گذاشت تا مسیرهای جدیدی را تعیین کند که توسط تقاضای جامعه تعیین می‌شد. این امر به حمل‌و‌نقل عمومی کارآمدتری منجر شد و به کاهش استفاده از خودروهای شخصی کمک شایانی کرد. ✍ سپهر آرین‌نژاد، ماندانا حاجی حسینی

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *