• خانه
  • شهرهای هوشمند و سیستم غذایی خودکفا
شهرهای هوشمند و سیستم غذایی خودکفا
شهرهای هوشمند و سیستم غذایی خودکفا
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

شهرهای سبز نامی است که در آینده بسیار آن را خواهیم شنید. شهرهایی هوشمند که در تامین منابع غذایی، آبی و بازیافت موارد مختلف خودکفا باشند. برای هوشمندسازی شهر چه اقداماتی باید انجام داد؟ آیا بشر تاکنون دست به چنین فعالیت‌هایی زده است؟ امروز در زنگ شهر هوشمند تکانه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.
از زمان‌های قدیم، کشاورزی فعالیتی برای حفظ و بقای انسان بود؛ اما با افزایش جمعیت، بازده محصولِ مزارع رو به کاهش رفت. متخصصان بر این باورند که اگر بازده محصولات کشاورزی افزایش نیابد، جهان با زیستگا‌ه‌های سبزی مانند جنگل‌ها و درختان جنگلی مواجه خواهد شد که برای کشاورزی دست‌نخورده‌اند و این مسئله باعث افزایش مشکلات زیادی از جمله زباله‌ها، آلودگی و تغییرات آب و هوایی می‌شود. مسئله‌ی شهر هوشمند در این‌جا به کمک ما می‌آید. به عنوان مثالی در این زمینه، می‌توان از شهر هاوانا در کشور کوبا نام برد. در سال ۱۹۸۹، کشور کوبا به‌طور ناگهانی از تجارت با اتحاد جماهیر شوروی جدا شد. تجارت‌های بین‌المللی این کشور با ایالات متحده نیز متوقف گشت و باعث شد این کشور با بحران شدید اقتصادی و غذایی روبرو گردد. کوبا مجبور شد برای صادرات مرکبات، غلات، ذرت و گوشت که غذاهای اصلی کشور بودند، تلاش کند. در نهایت شرایط به این صورت بود که ساکنان دسترسی به یک‌سوم کالری روزانه‌ی خود را از دست دادند؛ نتیجه، ایجاد یک گرسنگی اجتناب‌ناپذیر در سرتاسر کشور بود. در تلاش برای حل این بحران‌ها، دولت کوبا دست به اصلاحاتی اساسی زد. روش‌های کشاورزی ارگانیک در اولویت قرار گرفتند و توجه‌ بیشتر روی محصولات خوراکی مفید و استفاده از کار دهقانان متمرکز شد. حتی شهروندان نیز داوطلبانه مسئولیت کشاورزی را به عهده گرفتند. این حرکت باعث ایجاد بزرگ‌ترین مدل عملی جهان از یک مزرعه نیمه‌پایدار شد. هاوانا نشان داد كه چگونه شهرها می‌توانند بر موانع غلبه كرده و فرصت‌هایی برای سیستم‌های خودتأمین‌کننده ایجاد كنند. با حمایت دولت و مشارکت فعال شهروندان، ۳۵ هزار هکتار از زمین با موفقیت به مزارع کشاورزی تبدیل شد. از باغ‌های کوچک واقع در بالکن تا مزارع چند هکتاری، امروزه طیف وسیعی از مناطق وجود دارد که از سیستم تولید مواد غذایی پشتیبانی می‌کنند. رویکرد کوبا به سیستم غذایی شهری انعطاف‌پذیر، مقرون به صرفه، منصفانه و ارگانیک است. شهرهای هوشمند که به دنبال امنیت غذایی و بهبود تولید مواد غذایی هستند، می‌توانند از این الگو تقلید کنند و ۲۵ سال خودکفاییِ کامل کشور کوبا، گواهی بر این حقیقت است

سپهر آرین نژاد، ماندانا حاجی حسینی

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *