شش ابر قهرمان (2014)
شش ابر قهرمان (2014)
00:00
00:00
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

شش ابر قهرمان (2014) Big Hero 6 (2014)

  • تراز IMDb: 7.8
  • محدودیت سن: 7

کودکان و نوجوانان همواره یکی از علاقه­مندان و مخاطبان اصلی ربات­ها هستند. انیمیشن زیبای “شش ابر قهرمان” محصول سال 2014 والت دیزنی[1] سرشار از مفاهیم و موضوعات به­روز رباتیک می­باشد که هر بیننده­ای را به این فناوری علاقه­مند می­کند.

داستان فیلم در شهری خیالی به نام سن فرانسوکیو[2]، نمادی ترکیبی از فرهنگ شرق و غرب، دنبال می­شود. جایی که تعدادی از دانشجویان رشته­های متنوع مهندسی در یک آزمایشگاه تحقیقاتی رباتیک در کنار یکدیگر به شکل­گیری آینده­ی فناوری کمک می­کنند. ربات بِیمکس[3] یکی از دستاوردهای این آزمایشگاه است که می­تواند به عنوان یک پرستار شخصی، خدمات درمانی و مراقبتی ارائه دهد. پوسته­ی سفید رنگ این ربات از جنس وینیل[4] نرم ساخته شده که ظاهری بادی شکل را به آن می­دهد و می­تواند به راحتی یک انسان را در آغوش بگیرد. اسکلت آن از الیاف کربن بوده که توانایی حمل بیش از 450 کیلوگرم را فراهم می­کند. چشمان زیبای آن مجهز به دوربین فراطیفی[5] می­باشد که می­تواند در کمترین زمان ممکن و بدون تماس فیزیکی، تمام علائم حیاتی یک انسان را پردازش کند.

دون هال[6]، کارگردان فیلم، در بازدیدی که از آزمایشگاه رباتیک دانشگاه کارنگی ملون[7] داشته، با دیدن یک بازوی رباتیک بادی شکل، ایده­ی اولیه­ی خلق ربات بِیمکس را الهام گرفته است. پس از ساخت فیلم، دکتر کریستوفر اَتکسون[8]، استاد همین آزمایشگاه رباتیک، تصمیم می­گیرد تا ربات بِیمکس را به واقعیت تبدیل کند و پروژه هایی با عنوان رباتیک بادی[9] تعریف می­کند. دکتر اَتکسون می­گوید: “این فیلم یک پیروزی بزرگ برای حوزه رباتیک نرم[10] به شمار می­رود.”

ربات بِیمکس از یک طرف شبیه به یک مادر دلسوز مراقب کودک خود بوده و از طرفی دیگر به اندازه­ی یک کودک، بی تجربه است. ولی توانایی هوش مصنوعی آن، این امکان را فراهم کرده تا مطالب را به سرعت یاد بگیرد. او در هر شرایط آرام، خوش مشرب، بسیار مهربان و حتی فداکار است. درست مثل یک پرستار واقعی.

در فیلم “شش ابر قهرمان” موضوعات متعددی در زمینه­ی فناوری­های پیشرفته به مخاطب معرفی می­شود که البته گاهی تخیلی هم هستند. نظیر تعلیق الکترومغناطیسی[11]، لیزر پلاسما[12]، شکنندگی شیمیایی فلز[13]، اسکن و پرینت سه­بعدی، میکروبات[14]، ربات­های گله­ای[15]، رباتیک نرم، انتقال­دهنده­ی عصبی[16]، انتقال آنی اجسام در فضا[17] و …

در این فیلم می­بینیم که اگر چه فناوری می­تواند نجات­دهنده باشد ولی گاهی اوقات، طمع و سوء استفاده از آن می­تواند خطرناک گردد. در این فیلم می­بینیم که ربات­ها فقط برای مبارزه و بازی نیستند و یک ربات می­تواند به عنوان یک دوست در کنار انسان­ها بوده و از آنها مراقبت کند. فقط کافی است که به عنوان یک مهندس از زاویه­ای جدید به مسائل نگاه کنیم. شاید یکی از زیباترین دیالوگ­های فیلم این جمله باشد: “تنها محدودیت، قدرت تخیل شماست[18].”


[1]  Walt Disney

[2]  San Fransokyo

[3]  Baymax

[4]  Vinyl

[5]  Hyper-spectral

[6]  Don Hall

[7]  Carnegie Mellon University

[8]  Dr. Cristopher G. Atkeson

[9]  Inflatable Robotics

[10]  Soft Robotics

[11]  Electro-magnetic Suspension

[12]  Laser-induced Plasma

[13]  Chemical Metal Embrittlement

[14]  Microbot

[15]  Swarm Robots

[16]  Neural Transmitter

[17]  Teleportation

[18]  “The only limit is your imagination.”

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *