سلامتی آنلاین
سلامتی آنلاین
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

برای همه ما سلامت پدر و مادر بسیار اهمیت دارد. اگر والدین ما بیمار باشند، زمان‌هایی که از آن‌ها دور هستیم، فکرمان مدام پیش آنهاست و نگران سلامتی آن‌ها هستیم. اما امروز در زنگ اینترنت اشیا #تکانه تصمیم گرفتیم تا درمورد کاربرد اینترنت اشیا بر سلامت افراد سالمند صحبت کنیم تا با استفاده از این برنامه‌ها و ابزارها، از نگرانیمان کاسته شود.

فناوری‌های سلامت، در دنیای امروز بسیار پیشرفت کرده‌اند‌. اپلیکیشن‌های #هوشمند به بیماران وقت مراجعه به پزشک را یادآوری کرده و تمامی اطلاعات را ثبت می‌کنند. این پیشرفت فناوری به پزشکان نیز امکان می‌دهد که بدون آنکه نیاز باشد تعدادی زیادی پرونده بیماران را با خود همراه داشته باشند، از طریق اپلیکشین در گوشی‌های هوشمند، اطلاعات سلامت بیماران را زیر نظر بگیرند.

بازار اینترنت اشیای پزشکی یا IoMT، به سرعت در حال گسترش و توسعه است به طوری‌که در سال ۲۰۱۷ ارزش آن ۴۱ میلیارد دلار بود و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ ارزش آن به ۱۵۸ میلیارد دلار برسد.

استارتاپ‌ها برنامه‌های متنوعی در سرتاسر جهان برای حفظ سلامت بیماران مخصوصا افراد سالمند در نظر گرفته اند. برای مثال برنامه ای به نام AliveCor ضربان قلب را در سی ثانیه اندازه گیری کرده و حال افراد را بررسی می‌کند. برای کار با این برنامه نیاز به خرید یک حسگر کوچک دارید. حسگری قابل حمل که اطلاعات جمع آوری شده را به گوشی هوشمند ارسال می کند. پزشک با بررسی داده‌های ثبت شده در گوشی هوشمند، تشخیص بیماری و تجویز دارو را راحت تر انجام می‌دهد. در اپلیکیشن دیگری به نام Proteus، فرد با همراه داشتن حسگر، تعداد قدم‌های روزانه و فعالیت‌های بدنی را در اپلیکیشن مشاهده می‌کند. همچنین ضربان قلب و فشار خون نیز اندازه‌گیری می‌شود. تیم پزشکی با بررسی اطلاعات دریافت شده به روز از حسگر‌ها، امکان تجویز و تشخیص بهتری را خواهد داشت. این اپ طبق دستور پزشک به شما رژیم غذایی مناسب معرفی کرده و زمان خوردن دارو را یادآوری می‌کند. برای مشاهده قابلیت‌های بیشتر این برنامه به سایت www.proteus.com مراجعه کنید.

✍ مریم اصغری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *