ربات و انسان برعلیه کرونا
ربات و انسان برعلیه کرونا
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

ربات و انسان برعلیه کرونا
ویروس کرونا امروز نه تنها در چین بلکه برای همه جهان یک خطر جدی و مهم است. شمار کشته‌شدگان بر اثر این ویروس همچنان در حال افزایش است. ویروسی که تا به حال هیچ گونه واکسن و دارویی برای مقابله با آن کشف نشده است. اما اوضاع در چین بسیار وخیم است. مقامات چینی رفت و آمد‌ها را کنترل کرده و دستور قرنطینه شدن مردم در خانه را صادر کردند. اما در این شرایط خطرناک آیا می‌توان از تکنولوژی استفاده کرد؟ در عصر فناوری چگونه می‌توان از ربات‌ها برای رویارویی با بیماری کمک گرفت؟ امروز در زنگ رباتیک تکانه به تعامل ربات‌ها در هنگام بیماری و کمک آن‌‌ها به انسان میپردازیم.
مسافرانی که به چین سفر کردند با تهدید ویروس کرونا رو به رو هستند. در شهر Hangzhou درچین بیش از ۲۰۰ نفر در هتلی قرنطینه شدند. رفت و آمد و سرویس خدمات در هتل به شدت تحت کنترل است. برای کمتر شدن میزان تعاملات انسان‌ها با یکدیگر در این شرایط باید از ربات کمک گرفت. ربات کوچکی به نام Peanut در این هتل مشغول به کار شده است. Peanut کارهای زیادی را در هتل برعهده دارد. برای مسافران در هتل غذا می‌برد، اتاق‌ها را نظافت می‌کند و سایر درخواست‌های مسافران را اجرا می‌کند. Peanut در اتاق را می‌زند و می‌گوید:((سلام، برایتان غذا آوردم، نوش جان. اگر کار دیگری داشتید برایم در We Chat پیام بگذارید.)) Peanut از سری ربات‌های presence است. ربات‌های presence یا telepresence ربات‌هایی اند که دارای یک صفحه نمایش اند و شما می‌توانید با وصل شدن به آن از طریق اینترنت تصویر خود را بر روی نمایشگر ببینید. این ربات‌ها بر پایه‌های متحرکی قرار دارند و طبق دستور شما حرکت می‌کنند. شما با این ربات‌ها به محل مورد نظر رفته و به جای اینکه خودتان حضور داشته باشید ربات را جای خودتان فرستادید و شما شاهد تمامی اتفاقات و تعاملات اما از نوع رباتیکی هستید. مثلا اگر شما با تاخیر به یک جلسه‌ای می‌رسید و یا مانند سریال طنز تئوری بیگ بنگ برای فرار از ویروس شایع در مدرسه نمی‌خواهید در آن محل حضور پیدا کنید، می‌توانید از این گونه ربات‌ها به جای خودتان استفاده کنید.
اما در جای دیگر جهان برای مقابله با کرونا، از این ربات‌ها در بیمارستان استفاده کردند. در واشنگتن نخستین فرد مبتلا به ویروس کرونا تحت مراقبت‌های شدید است. برای جلوگیری از شیوع این ویروس در بیمارستان، پزشکان و پرستاران از دستیاران رباتیکی خود کمک می‌گیرند و پزشک به همراه ربات برای کمک به بیمار آماده شده است.
به نظر شما دستیاران رباتیکی در آینده چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند؟

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *