ربات ها فسادناپذیر هستند!
ربات ها فسادناپذیر هستند!
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

پلیس آهنی RoboCop

ربات ها فسادناپذیر هستند!

یکی از اصلی ترین نیازهای بشر، امنیت می باشد و همواره در تلاش بوده تا به هر وسیله ای این نعمت را صیانت کند. لذا فناوری های پیشرفته و به خصوص رباتیک نیز می توانند در خدمت این هدف بکار گرفته شوند.

در فیلم های علمی-تخیلی متعددی شاهد نقش آفرینی ربات ها به عنوان یک پلیس شهری هستیم. در فیلم هایی نظیر Chappei، Almost Human و Code 8 ربات هایی انسان نما و هوشمند در کنار انسان ها به مبارزه با خلافکاران می پردازند. اما شاخص ترین کاراکتر در بین پلیس های رباتیک، پلیس آهنی (RoboCop) می باشد که در سال 1987 تحت قالب فیلمی با همین عنوان خلق شد.

در این فیلم بر خلاف دیگر فیلم های ذکر شده، پلیس آهنی کاملا یک ربات نیست. بلکه انسانی هست که به دلیل آسیب و نقص عضو شدید، تمامی اعضای بدنش به جز بخشی از مغز و صورت با اندام های مصنوعی رباتیک جایگزین شده است. به راستی، آیا می توان گفت که او همچنان یک انسان است؟ این دقیقا همان چالشی می باشد که فیلم  مخاطب را با آن درگیر می کند.

27 سال پس از موفقیتی که فیلم پلیس آهنی در سال 1987 بدست آورد، نسخه ی دیگری از آن بر روی پرده های سینما قرار گرفت. اگرچه منتقدان هنری، پلیس آهنی 2014 را اثری ضعیف تر از نسخه ی اولیه ی آن می دانند، اما از لحاظ محتوای مهندسی نکات قابل توجهی در آن به چشم می خورد. اصلی ترین تفاوت دو فیلم، هدف آنها از ساخت پلیس آهنی می باشد. در نسخه ی اول شاهد فضای هرج و مرج شدید شهر هستیم که روسای شهری به دنبال راه حلی برای کنترل اوضاع هستند. در نتیجه تصمیم می گیرند که یک ماشین بی روح را برای مقابله با جنون بشری روانه ی خیابان ها کنند. اما در نسخه ی دوم، قضیه برعکس می شود. این بار مساله، بی روح بودن ربات های پلیس است و حال مسئولان در تلاش هستند تا به وسیله ی پلیس آهنی، روح و احساسات یک انسان را درون ربات قرار دهند. در نتیجه در فیلم اول، مسائل مهندسی در طراحی قدرت و دقت ربات خلاصه شده است در حالی که در نسخه ی دوم بحث هایی نظیر تقابل احساسات انسانی با هوش مصنوعی مطرح می شود. شاید همین پرداختن زیاد به جزئیات مهندسی سبب شده است تا داستان فیلم در نسخه ی دوم جایگاه ساده و هنری نسخه ی اول را از دست بدهد.

ربات ها فسادناپذیر هستند. چیزی که از یک ربات در ذهن مخاطبان شکل گرفته است، موجودی مطیع، قانونمند و البته خشک و بی احساس هست. صفاتی که شاید آنها را متناسب برای کارهای نظامی می کند. شاید به همین دلیل در فیلم پلیس آهنی، فردی آن را مرد حلبی (Tin Man) صدا می زند. اما این صفات و رفتارهای خطی گاهی اوقات سبب سوء استفاده ی انسان ها از ربات می شود. یک حافظ امنیت لازم است تا ارزش مدار و فداکار باشد تا بتواند اولویت ها را متناسب با شرایط تعیین کند. مساله ای که پلیس آهنی پس از خودشناسی به آن دست پیدا می کند.

احسان صفاری

پژوهشگر رباتیک اجتماعی

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *