ربات اژدها
ربات اژدها
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

ربات‌ها انواع و اشکال مختلفی دارند، از انسان‌نما گرفته تا ربات‌های شبیه حیوانات. هرکدام با توجه به هدفی معین ساخته می‌شوند تا در دنیای ربات‌ها، نقش مهمی ایفا کنند، درست مانند ربات اژدها!

 در حال حاضر برخی از محققین برای طراحی ربات‌های پرنده تلاش می‌کنند. مهمترین هدف آنان، طراحی رباتی  با قابلیت پرواز بدون برخورد با اشیا در محیط‌های سربسته مثل خانه است. در خانه اشیا شکننده‌ی بسیاری وجود دارد. درنتیجه باید رباتی ساخته شود که بتواند در حین پرواز، با آنالیز کردن محیط، فاصله‌ی بین اجسام را تشخیص دهد تا برخوردی به اشیا نداشته باشد. محققان دانشگاه توکیو، ربات عجیبDragon  به معنی اژدها را طراحی کردند که این هدف محققین را برآورده می‌کند. ربات اژدها می‌تواند پرواز کرده و تغییر شکل دهد تا به راحتی از فواصل مختلف و از بین شکاف‌ها عبور کند. این ربات با توجه به محدودیت‌هایی که در فضا برای عبور وجود دارد، به صورت مستقل تصمیم می‌گیرد که چگونه تغییر شکل دهد. ربات ماژولار Dragon به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند از شکل مربع تا شکل یک مار یا هر جسم دیگری تغییر شکل دهد تا از بین اجسام عبور کند. تمام 12 ماژول این ربات به وسیله‌ی اتصال مفصلی لولایی به یکدیگر چسبیده‌اند و توسط یک باتری تغذیه می‌کنند. دو ماژول انتهایی ربات برای برداشتن اشیا طراحی شده است و مانند یک گیرنده عمل می‌کند.  این ربات بارها با طراحی‌های گوناگون توسط تیم تحقیقاتی این دانشگاه طراحی و ساخته شد تا نتیجه‌ی مطلوب محققین را فراهم آورد.

منبع خبر: spectrum.ieee.org

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *