• خانه
  • راهی هوشمند برای زندگی
راهی هوشمند برای زندگی
راهی هوشمند برای زندگی
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

نخستین شهر هوشمند جهان: راهی هوشمندانهتر برای زندگی

رقابت برای ایجاد نخستین شهر هوشمند جهان آغاز شده است؛ اما آیا این رقابت می‌تواند ما را به ایده‌آل‌ترین شهر هوشمند برساند؟

یک شهر هوشمند چگونه ایجاد می‌شود؟ در رقابت برای ایجاد شهرهای هوشمند، ایده‌های فراوانی داده شده است؛ اما مستقیم‌ترین راه برای دست‌یابی به هدف، پُر کردن یک خانه با دستگاه‌های دارای قابلیت دسترسی به اینترنت اشیا است و سپس گسترش تعداد این خانه‌ها تا مقیاس میلیونی. به علاوه، خدمات هوشمند عمومی و ابزارهایی که از طریق سرمایه‌گذاری‌های دولتی در زیرساخت‌ها ایجاد شده‌اند با جمع‌آوری و پردازش مقادیر زیادی از داده‌ها ما را به دست‌یابی به شهرهای هوشمند رهنمون می‌سازند.

اکنون، دو دهه ابتکار دولت الکترونیک، زیرساخت‌هایی در کلاس جهانی و شهرت داشتن به عنوان مرکز نوآوری جهانی، شهر «دبی» از کشور امارات متحده‌ی عربی را قادر ساخته برای هر جنبه‌ای از زندگی ساکنان خود استراتژی‌های هوشمندانه‌ای را پیش بگیرد.

امارات در حال پیگیری استراتژی‌هایی تحت لوای اقتصاد هوشمند، زندگی هوشمند، مدیریت هوشمند، محیط هوشمند، افراد هوشمند و تحرک هوشمند است. اما این در عمل به چه معناست؟ شاید پاسخ این سؤال در دستاوردهای اخیر دبی، مانند آزمایش خودروهای بدون راننده، بندرهای خودکار، هواپیماهای بدون سرنشین برای انتقال و تحویل بسته‌ها، و ربات‌های اجتماعی نهفته باشد. این تنها بخشی از استراتژی حمل‌و‌نقل هوشمند است که هدف از آن، این است که تا سال ۲۰۳۰، حدود ۲۵ درصد از سیستم حمل‌و‌نقل این شهر را تماماً به صورت خودکار و اتومات درآورد.

در سطح جهانی، مایکروسافت دارای یک ابتکار شهر هوشمند به نام CityNext است که با هدف توسعه و تقویت نوآوری شهری طراحی شده. به عنوان مثال در حال حاضر با MasterCard در دو شهر همکاری می‌شود تا به شهرداران، سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان شهری اطلاعات بیشتری در رابطه با دلایل اصلی چالش‌های شهری -مانند سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ی زیرساختی، هوای آلوده و حوادث ترافیکی و غیره- داده شود و راهکارهای بهتری در مورد چگونگی حل آن‌ها ارائه گردد.

گوگل نیز با ارائه‌ی گزارشی مبنی بر ساختن یک شهر هوشمند مخفی در ساحل تورنتو، در حال اقدام برای این هدف است. در رابطه با این پروژه که توسط یک شرکت وابسته به گوگل به نام Sidewalk Labs انجام شده است، اطلاعات چندانی در دست نیست؛ تنها می‌دانیم که مساحتی ۱۲ هکتاری را در بر می‌گیرد.

مثال‌های گوگل و مایکروسافت هر آن‌چه باید در مورد پتانسیل تجاری شهرهای هوشمند بدانید به شما می‌گویند. در واقع، شرکت بین‌المللی داده (International Data Corporation) که یک شرکت مشاوره‌ی بازاریابی‌ست، پیش‌بینی می‌کند که هزینه‌های جهانی برای این نوع ابتکارات در سال جاری به ۸۰ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۲۱ به ۱۳۵ میلیارد دلار برسد.

با این وجود و جدا از تمام مزایای درک شده، هنوز شک‌هایی در رابطه با امنیت و حفظ حریم خصوصی وجود دارد. آیا تعریف شهر هوشمند، چیزی‌ست که به حریم شخصی ما حمله می‌کند و تمام افراد و مشخصه‌های آن‌ها را به داده تبدیل می‌کند؟ آیا شهرهای هوشمند در برابر هکرهایی که می‌توانند سیستم حمل‌و‌نقل را متوقف کرده و یا در مقابل ترافیکی که باعث تصادفات می‌شود، آسیب‌پذیرتر هستند؟ بدیهی است که برای دست‌یابی به چشم‌انداز شهر هوشمند، باید استانداردهای نظارتی و قانونی اجرا شود.

همچنین این مسئله وجود دارد که چگونه می‌توان چنین جاه‌طلبی‌هایی را از واقعیت‌های سخت جهان گسترده‌ای که این شهرها در آن وجود دارند جدا کرد. آیا به عنوان مثال شهرهای هوشمند می‌توانند به حل تغییرات آب و هوایی کمک کنند؟ اگر این‌گونه نباشد، پس در آینده شهرهایی وجود نخواهند داشت که بتوانند هوشمند باشند یا نباشند.

به همین دلیل مفهوم «هوشمند بودن» با مفاهیمی همچون ثبات، ایمنی، عدالت و همکاری در هم تنیده است. برای اینکه فناوری بتواند هوشمندانه مسائل زندگی ما را حل کند، تنها باید وسیله‌ای برای رسیدن به این منظور و هدف باشد.

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *