خطرناک یا مفید
خطرناک یا مفید
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

هفته‌ی گذشته به نکات مثبت بازی‌های کامپیوتری اشاره کردیم و گفتیم که بازی‌های کامپیوتری در بالا بردن اعتماد به نفس کودکان اثر دارد و باعث می‌شود تا کودکان از همان سنین کم استراتژی و نحوه‌ی حل مشکلات و مسائل را بیاموزد. اما روی دیگر سکه، نکات منفی این بازی‌ها است که قطعا در سلامت کودک اثر منفی دارد. امروز به برخی از این نکات منفی اشاره می‌کنیم.  

یکی از نکات منفی، بالا رفتن حس خشونت در کودکان است. کودکانی که بیشتر زمان خود را صرف بازی های جنگی می‌کنند، حس خشونت در آن‌ها بیشتر می‌شود. این حس خشونت در زندگی تاثیر بسیاری می‌گذارد و باعث می‌شود که کودک فردی خشن و عصبانی شود. حتی در مواجه با اتفاقات طبیعی زندگی نیز به خشونت روی آورد و سعی کنند تا با اعمال خشونت مشکل خود را حل کند. 

دیگر نکته‌ی منفی بسیار مهم، ایجاد اعتیاد به بازی است. اعتیاد به بازی های کامپیوتری از نظر سازمان بهداشت جهانی یک نوع اختلال روانی به حساب می‌آید. این نوع اعتیاد در طول زمان استرس و حس افسردگی را در کودک بالا می‌برد. والدین باید با استفاده از یک سری روش های تایید شده، اعتیاد کودک به بازی را از بین ببرند و یا مانع از اعتیاد او به بازی شوند. 

بازی ‌های کامپیوتری در نوع افراطی آن، کودکان را منزوی می‌کند. کودک به جای آنکه بیشتر وقت خود را در کنار دوستان و خانواده صرف کند، مدت های طولانی در پشت کامپوتر مشغول بازی است. همین امر کودک را منزوی کرده و ارتباطات اجتماعی وی را کمرنگ می‌کند. 

به دلیل اینکه کودک تجربه‌ی کافی از دنیای واقعی را ندارد، پس از انجام بازی های کامپیوتری ممکن است نتواند تمایزی بین واقعیت ودنیای بازی قائل باشد. هر چه سن کودک کمتر باشد، این تمایز برای او سخت تر است. او ممکن است از تجربیات خود در دنیای بازی، برای حل مشکل و یا فعالیت روزمره خود استفاده کند، همین امر ممکن است باعث آسیب رساندن به او شود.

بازی های کامپیوتری و ویدیویی امروزه تغییرات بسیاری کرده اند و با توسعه فناوری‌ های گوناگون، هرچه بیشتر به دنیای واقعی نزدیک شده اند. انجام این بازی ها اگر در چهارچوب درست و بدون افراط باشد، تفریح درست و سالمی به حساب می آید. تمامی سازمان های مراقبت از کودکان و بهداشت جهانی همواره نظارت والدین بر میزان استفاده‌ی کودکان از بازی های کامپیوتری را امری بسیار مهم می‌دانند و همواره آن را به والدین یادآوری می‌کنند.  

منبع www.raisesmartkid.com

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *