بدل‌ها
بدل‌ها
00:00
00:00
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

بدل ها Surrogates

رویای جاودانگی؛

انسان همواره در تخیلات خود به دنبال دست یابی به رویای جاودانگی بوده است. یکی از فناوری های در حال حاضر تخیلی که می تواند تا حدی این رویا را به حقیقت نزدیک کند، انتقال و یا به عبارتی آپلود مغز انسان درون یک بدن مصنوعی است که می تواند بارها و بارها صورت پذیرد و جاودانگی انسان را تضمین کند. در این حالت می توان گفت که هویت اصلیِ حیات انسان، تجربه ی آن است که از بدنی به بدن دیگر منتقل می شود. این بدن مصنوعی می تواند یک انسان شبیه سازی شده باشد (مثل فیلم Altered Carbon) و یا رباتی کاملا مکانیکی (مثل فیلم Chappie).

اما یکی از فیلم­های علمی-تخیلی با ایده ی بدل های رباتیک برای انسان، فیلم Surrogates می باشد که در آن هر انسان یک بدل رباتیک به شکل خودش دارد و به جای آنکه به خود زحمت بیرون رفتن از خانه را بدهد، بدل خود را از راه دور کنترل می کند و به نوعی مغز او درون یک ربات آپلود می شود. از این گونه ربات ها که کاملا توسط مغز انسان کنترل می شوند، در کتاب “عصر اِم” با عنوان موجودات تقلیدی (Emulations) یاد شده است. بعضی افراد نیز این ربات ها را انتهای طیف سایبورگ ها می دانند.

در فیلم “بدل ها” برخی از چالش های دنیایی با حضور بدل های رباتیک به تصویر کشیده شده است. این چالش ها از مسائل امنیتی (امنیت ارتباط بین مغز و ربات) تا مسائل اجتماعی (روابط عاطفی بین انسان ها) را شامل می شود. در دنیای خیالی فیلم، قانون شده است که بدل هر شخص می بایست از لحاظ چهره همشکل خود واقعی آن باشد. اما به نظر می رسد که یکی از ضعف های تخیلی فیلم در این است که بدل ها هیچ توانایی فرابشری ندارند. حال که قرار است مغز انسان در یک ربات آپلود شود، چرا آن ربات دوباره دقیقا انسان باشد؟

زمانی که ربات ها، بدل ها و حتی سایبورگ ها فراوان شوند، احتمالا زمین به سه بخش تقسیم خواهد شد. در یک بخش انسان ها و ربات ها در کنار هم زندگی می کنند که احتمالا تفکیک بدل ها از انسان های واقعی دشوار باشد. در بخشی دیگر (که در این فیلم نیز نشان داده شده است) گروهی زندگی می کنند که نمی خواهند در بین ربات ها باشند و بدل ها را در این منطقه راه نمی دهند. اما بخش سوم (که در این فیلم اثری از آن نیست) مخصوص ماشین ها خواهد بود که انسانی در آن حضور ندارد. درست شبیه به برخی از کارخانه های امروزی که به طور کامل توسط ربات ها اداره می شوند.

اما مساله ای که در اینجا مطرح می شود آن است که آیا بدل های رباتیک با قابلیت آپلود مغز انسان زودتر خلق می شوند و یا ربات هایی با ابرهوش مصنوعی؟ مسیر خلق کدام آسانتر و سریعتر است؟ شاید در آینده یک ابرهوش مصنوعی بتواند برای انسان بدل های رباتیک بسازد.

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *