اینترنت اشیا در باغ وحش
اینترنت اشیا در باغ وحش
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

باغ وحش Marwell  یکی از باغ وحش های بزرگ جهان است که در انگلستان قرار دارد. این باغ وحش که محل حفاظت از منابع طبیعی و حیوانات است، از فعالیت‌های اجتماعی و زیست محیطی برای حفاظت هرچه بهتر حیوانات حمایت میکند و در تلاش است تا بهترین مکان را برای حیوانات فراهم آورد. در همین راستا مسئولین این باغ وحش تیمی را تحت عنوان تیم پایدارای تشکیل دادند تا شرایط بهتر برای حیوانات را فراهم کنند با این شرط که تمام فعالیت آنان باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه های گرمایش زمین باشد.

این باغ وحش در فصل سرما از بخاری های نصب شده در بالای محل خواب حیوانات برای گرما استفاده میکند. این بخاری ها باید در کل مدت شب همواره بالای محل خواب حیوانات روشن باشند. اما حیوان همیشه در سر جای خود نمیخوابد و این باعث اتلاف انرژی گرمایشی می‌شود. برای جلوگیری از اتلاف انرژی، تیم پایداری باغ وحش Marwell   با همکاری پلت فرم IoT شرکت Watson، ابزارهایی مجهز به اینترنت اشیا را تولید کردند که حیوانات را زیر نظر می‌گیرد. این ابزارها حسگرهای مادون قرمز هستند که در محل خواب حیوانات قرار می‌گیرند. اگر حیوان در محل خواب خود باشد، حسگر از طریق اینترنت به بخاری دستور روشن شدن را صادر میکند و اگر حیوان از محل خود دور شود، بخاری با دستور حسگر خاموش می‌شود.

سایر حسگرهای مادون قرمز برای حفاظت از حیوانات در ارتفاع حدود سه متری در باغ وحش نصب می‌شوند که برای حیوانات مزاحمت ایجاد نکنند و حیوانات نیز از دسترسی به کابل های برق و سیستم WiFi  دور باشند. این سنسورها نیز حیوانات و درجه حرارت بدن آنها را زیر نظر گرفته و در صورت مغایرت با دمای اصلی بدن، از طریق اینترنت به مسئولین گزارش ارسال می‌کند.

این تنها یکی از فعالیت های تیم پایداری باغ وحش Marwell  برای حل مسئله ی گرمایی و جلوگیری از اتلاف انرژی با استفاده از IoT است. این تیم همواره در تلاش است تا با استفاده از فناوری های دیگر، از حیوانات و حیات وحش محافظت کند.

منبع خبر: ibm.com

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *