او – (Her (2013
او – (Her (2013
00:00
00:00
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

هوش مصنوعی؛ عشق مصنوعی؛

آیا یک هوش مصنوعی می تواند دارای احساسات باشد؟ این سوالی است که در سال های اخیر محققان به دنبال یافتن پاسخی درست برای آن هستند. در این بین، فیلم سازان علمی-تخیلی هم به کمک آنها آمده و با ساخت اثرهایی نظیر Ex Machina، Blade Runner و حتی Electrical Dreams سعی در به تصویر کشیدن روابط احساسی بین انسان و هوش مصنوعی داشته اند. اما فیلم بی نظیر Her به عنوان عاشقانه ای علمی-تخیلی، قضاوت نهایی درباره ی عشق مصنوعی را به مخاطب خود واگذار می کند.

در فیلم Her بر خلاف بسیاری از فیلم های علمی-تخیلی، آینده ای رنگی و زیبا در صلح و آرامش دیده می شود. در این فیلم، قرار نیست ربات ها سرکشی کنند و با انسان ها بر سر بقا بجنگند. تکنولوژی کاملا در خدمت بشر می باشد. اما همین مساله به مرور سبب از بین رفتن روابط بین انسان ها و در نهایت تنهایی و انزوای آنها شده است. تا جایی که انسان ها دیگر قادر به حل چالش های انسانی در روابط خود نیستند و اینجاست که هوش مصنوعی سعی می کند تا این خلا را پر کند.

در این فیلم می توانیم انتظارات نویسنده از یک هوش مصنوعی به عنوان دستیار شخصی را ببینیم. داشتن شخصیت مستقل، صحبت به زبان طبیعی (Natural Language)، قابلیت یادگیری سریع، خود ارتقایی، در دست رس بودن، محدود نبودن به زمان و مکان، و حتی داشتن خلاقیت را می توان از سکانس های مختلف فیلم استنباط کرد. اما مهمتر از همه ی اینها، داشتن احساسات یا بهتر بگوییم، تظاهر به داشتن احساسات است. به راستی آیا احساسات چیزی جدا از نمایش ظاهری آن است؟

امروزه ربات هایی ساخته شده است که می توانند با تغییر حالت چهره و لحن صدا با انسان ها همدردی کنند و بهتر از هر انسانی آنها را تایید، احترام و قضاوت کنند. درست کاری که سامانتا (هوش مصنوعی فیلم) می کند. در اینجا مساله این نیست که این احساسات، حقیقی یا مصنوعی هستند. مساله ی اصلی آن است که احساسات یک انسان به چنین رباتی می تواند واقعی باشد و این چالشی تامل برانگیز است. چیزی که امروزه تحت عنوان “اخلاق در فناوری” مورد مطالعه و بررسی می باشد.

— احسان صفاری

— پژوهشگر رباتیک اجتماعی

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *