اولین اخطار را چه کسی صادر کرد؟!
اولین اخطار را چه کسی صادر کرد؟!
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

چهارشنبه‌ها با زنگ هوش مصنوعی تکانه همراه باشید.
ویروس کووید 19 یا Coronavirus جدید، باعث مشکلات تنفسی و نارسایی کلیه می شود. آنچه که در ووهان سرچشمه گرفت، اکنون در نقاط مختلف جهان رواج یافته است. در ۹ ژانویه، سازمان بهداشت جهانی با اعلام خبر شیوع آنفولانزا در چین، اطلاعیه ای را صادر کرد که احتمالاً منشا این ویروس جدید از بازار حیوانات زنده در ووهان سرچشمه گرفته است. تاکنون نزدیک به ۵ هزار نفر به این ویروس مبتلا گشته‌اند در حالی که در سایر مناطق جهان موارد ویروس گزارش شده، تاکنون هیچ مرگی در خارج از چین گزارش نشده است.
در حالی که اعلامیه WHO در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۲۰ صورت گرفت، یك استارتاپ هوش مصنوعی از كانادا قبلاً در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ در مورد شیوع بیماری برای مشتریان خود هشدار صادر كرده بود. BlueDot یک بستر نظارت بر سلامت است که میلیاردها داده موجود در اینترنت را تجزیه و تحلیل کرده و این داده‌ها را برای ارزیابی تهدیدات بهداشت استفاده می‌کند. ابزار هوش مصنوعی با کمک تکنیک های زبان طبیعی و یادگیری ماشین مجموعه پردازش‌هایی را انجام می‌دهد تا از طریق بررسی گزارش‌های خبری بین المللی، داده‌های خطوط هوایی و گزارش‌های شیوع و ابتلا به یک مورد خاص تحلیل‌هایی را استخراج کند. تیم آنها با کمک اپیدمیولوژیست‌های بسیار ماهر، نتایج تحلیلی سیستم خود را بررسی می‌کند و اگر همه چیز دقت بالایی داشته باشد، شرکت، هشدارهایی را برای مشتریان خود ارسال می‌نماید. این شرکت نه تنها ویروس بلکه پیش بینی می‌کند که از کجا به خارج از ووهان قابل سرایت است و نکته جالب اینکه BlueDot با ردیابی دقیق اطلاعات هواپیمایی توانست نقشه گسترده‌تر شیوع این بیماری را پیش بینی کند.
طبق گفته مدیر این شرکت، این مجموعه: “از تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها برای ردیابی و پیش بینی شیوع خطرناکترین بیماری‌های عفونی در جهان استفاده می کند.” این شرکت پیش از این نیز با موفقیت شیوع بیماری دیگری در فلوریدا جنوبی را پیش بینی کرده بود.
بدیهی است که تکنیک‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین آینده مراقبت‌های بهداشتی خواهد بود. طبق گفته‌های متخصصان سیستم‌های هوش مصنوعی، پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۱ این بخش یک صنعت ۶ میلیارد دلاری باشد.

مریم اصغری، آریا صبوری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *