انسان بودن در عصر هوش مصنوعی
انسان بودن در عصر هوش مصنوعی
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

انسان بودن در عصر هوش مصنوعی
پنجشنبه ها در تکانه، زنگ مطالعه است.
طبق بررسی‌های تکانه ایلان ماسک، ری کورزِویل، باراک اوباما، استیون هاوکینگ و نیک بوسترون کتابی را خوانده و پیشنهاد کردند که آینده زندگی انسان و هوش مصنوعی را شرح می‌دهد. پس کتاب فوق‌العاده و جذابی به نظر می‌آید.
مکس تگمارک، استاد فیزیک و کیهان شناسی دانشگاه MIT در سال ۲۰۱۷ کتاب زندگی ۳.۰ را در آمریکا منتشر کرد.
کتاب زندگی ۳.۰ یا انسان بودن در عصر هوش مصنوعی با ارائه سناریویی آغاز می شود که هوش مصنوعی از هوش انسانی فراتر رفته و در جامعه فراگیر شده است. تگمارک در این کتاب به مراحل مختلف زندگی بشری اشاره می‌کند: زندگی ۱.۰ به ((ریشه های زیستی انسان)) زندگی ۲.۰ به ((تحولات فرهنگی)) و زندگی ۳.۰ به ((عصر تکنولوژی و انسان)) اشاره دارد.
بخش اول کتاب به نمونه هایی مانند Deepmind و OpenAI ، اتومبیل های خودران و بازیکنان هوش مصنوعی که می‌توانند انسان ها را در شطرنج شکست دهند، اشاره دارد.
نویسنده پس از اشاره به مشکلات و مسائل موجود در هوش مصنوعی، به آینده احتمالی و ماشین‌های هوشمند می‌پردازد‌ و در ادامه برخی از نتایج محتمل از جمله ساختارهای تغییر یافته اجتماعی، ادغام انسان‌ها و ماشین‌ها و توضیح خطرات هوش مصنوعی که ناشی از سوء استفاده از اهداف هوش مصنوعی با اهداف انسان است را شرح می‌دهد. ظهور هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که آینده ما را بیش از هر فناوری دیگری متحول سازد.
فصل‌های باقیمانده مفاهیم مربوط به فیزیک، اهداف، آگاهی و معنا را بررسی می‌کنند و به ویژگی هایی که می‌تواند جامعه را به سمت آینده ای بهتر برای بشریت هدایت کند می‌پردازد.
این کتاب در ایران توسط چند انتشارات به چاپ رسیده که با جست و جو درفضای وب می‌توانید آن را پیدا کنید. آیا هوش مصنوعی به زندگی انسان کمک خواهد کرد؟ آینده هوش مصنوعی را چگونه می‌بینید؟ اگر این کتاب را خواندید برای ما در مورد آن بنویسید.

سپهر آرین نژاد، ماندانا حاجی حسینی

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *