آرشیو
آرشیو
00:00
00:00
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

آرشیو – Archive

جدال با مرگ به وسیله هوش مصنوعی؛

از زمان های بسیار دور، انسان در جست و جوی جاودانگی بوده و تلاش های بسیاری برای جلوگیری و یا به تعویق انداختن مرگ خود کرده است. با روی کار آمدن فناوری هوش مصنوعی، آینده پژوهان به این فکر افتادند که شاید بتوان پس از مرگ، هویت یک انسان را به وسیله ی تزریق خاطرات در یک هوش مصنوعی دوباره احیا کرد.

سینمای علمی-تخیلی که همیشه تشنه ی ایده های جدید بوده، چندین بار این موضوع را به چالش کشیده است. فیلم “آرشیو” جدیدترین فیلم علمی-تخیلی اکران شده با موضوع هوش مصنوعی بشمار می رود که با کمک این فناوری، مرگ را به جدال دعوت می کند. اگر چه این فیلم نه چندان خوش ساخت و نه چندان هیجان انگیز است اما به دلیل موضوع جذابی که مطرح می کند ارزش یکبار دیدن را دارد.

مطابق معمولِ فیلم هایی از این ژانر، یک مهندس رباتیک عاشق ربات ها به عنوان نقش اول فیلم به دنبال ساخت یک ربات بدیع است. اما “جرج” در “آرشیو” انگیزه ای متفاوت دارد. او می‌خواهد به کمک دانش خود در زمینه ی رباتیک و هوش مصنوعی، همسر از دست رفته اش را دوباره متولد کند. او دستگاهی دارد که با جمع آوری آرشیوی از خاطرات همسرش، امکان برقراری ارتباط صوتی با نسخه ی شبیه سازی شده ی او را امکان پذیر می کند. اما به صورت موقت. و این چیزی نیست که یک مهندس را راضی کند. او به دنبال ساخت یک ربات کامل از همسر خود است.

طراحی ربات ها در این فیلم بسیار ابتدایی و بدون ظرافت های خاص مهندسی هستند. در طول فیلم، ربات ها درگیر چالش های زیادی نیستند و روند فیلم کند و معمولی پیش می رود تا اینکه دقیقه ی پایانی آن فرا می رسد و حال بیننده متوجه می شود که تا الان مشغول به تماشای چه چیزی بوده است و تمام اتفاقات مبهم فیلم در یک لحظه رمزگشایی می شوند.

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *